Skupienie

Skupienie

Witaj czytelniku! Miałem długą przerwę w pisaniu. Spowodował to mój wielki problem – SKUPIENIE! A raczej jego brak! Trudno skoncentrować się na jednej czynności w danym momencie. Dzisiaj chcę się zmierzyć z tym tematem jednocześnie przełamując wreszcie zimowy sen tego bloga. Zaczynamy!

Multitasking

Wielozadaniowość – multitasking to wróg skupienia. Nie wiem skąd wzięło się przekonanie, że robienie kilku rzeczy na raz to coś dobrego i pożyteczna umiejętność. Owszem, w teorii może to brzmieć świetnie. Pierwsze co widzę wyobrażając sobie wielozadaniowość w akcji to ośmiornica pracująca na poczcie która jednocześnie przykleja znaczek, liże kopertę, pakuje list, przybija stempel, uzupełnia dane w komputerze i pobiera opłatę od klienta… no ale nie w tej bajce żyjemy.

Ludzki mózg

Badania wykazały, że tak na prawdę mniej niż 1% ludzi na świecie jest zdolne do prawdziwego multitaskingu. Spróbuj wziąć kartkę papieru i napisać jednocześnie lewą i prawą ręką 2 różne słowa posiadające podobną ilość liter.

Okazuje się, że ludzki mózg potrafi wykonywać tylko jedną czynność na raz i zwykle wybiera tę, która jego zdaniem jest ważniejsza w danym momencie i bardziej przyczyni się do wykonania danego zadania.

Kobieta a Mężczyzna

Wśród niektórych ludzi istnieje przekonanie, że kobiety są z natury wielozadaniowe a faceci skupiają się na jednej czynności. Sam słyszałem dla takiego zjawiska wytłumaczenie w formie – kobiety muszą jednocześnie gotować, dbać o dom i spoglądać na dziecko a facet tylko zadbać o to by rodzina miała co jeść. Pominę, że to dość seksistowskie i bardzo mi się nie podoba. Niemniej wykonano wiele zadań w tym kierunku i…. okazuje się, że jest w tym mała kropla prawdy – kobiecy mózg ma minimalnie lepsze predyspozycje do wielozadaniowości ale jest to bardzo znikoma różnica.

Co w tym złego?

Robienie kilku rzeczy na raz to tak na prawdę mocne zmniejszenie wydajności. Człowiek bardzo źle sobie z tym radzi: przerywanie jednej czynności by na chwilę skupić się na innej jest męczące dla mózgu. Naszej głowie trudno jest znaleźć moment w którym skończyła robić daną rzecz i zacząć robić ją ponownie. W praktyce wywołuje to mocne spowolnienie wykonywanej pracy i częstsze pojawianie się błędów. W rzeczywistości lepiej było by zrobić każdą z rzeczy po kolei – będziemy szybsi i dokładniejsi!

Skupienie – zaginiony skarb!

Żyjemy w świecie rozpraszajek!

W XXI wieku istnieją setki o ile nie tysiące rozpraszaczy. Gdy siadamy do roboty, nauki czy czegokolwiek, co chwile jakiś bodziec odwraca naszą uwagę. Media społecznościowe nie ułatwiają nam roboty. Badania wykazały, że nastolatkowie uczący się w towarzystwie smartphone’a z odpalonym Facebookiem osiągają o wiele gorsze wyniki na testach. Nic dziwnego – nasz mózg musi co chwile skakać i szukać od nowa momentu w którym skończył naukę i momentu w którym skończył rozmowę ze znajomymi, drugą połówką czy przeglądanie tablicy albo obrazków z kotami.

Jak zdobyć skupienie?

Istnieją różne sposoby na nakierowanie myśli na właściwe tory.

Samodyscyplina

Rozwiązaniem problemu gdy gubimy nasze skupienie jest zarazem proste i trudne. Wystarczy nam trochę samodyscypliny.

Jeżeli określimy się jasno „teraz nauka przez 20 minut, później 5 minut przerwy na FB, później kolejne 20 minut nauki, 10 minut FB” i tak w kółko aż do skutku…. na pewno poprawimy swoje wyniki.

Plan/Lista

Świetnym sposobem poprawiający nasze skupienie na pożądanym zadaniu jest robienie sobie list ToDo.

Utworzona z góry lista odciąża naszą głowę i likwiduje przeszkadzające myśli o tym co jeszcze mamy do zrobienia. Możemy spokojnie zająć się jedną rzeczą a gdy będzie gotowa, spoglądamy na listę i jedziemy dalej! Proste i skuteczne!

Odcięcie

Dobrą metodą na wzmocnienie naszej koncentracji jest pozbycie się wszystkich możliwych przeszkadzajek z naszego otoczenia. Całkowite wyłączenie telefonu, przeniesienie się w miejsce gdzie nikt nie będzie wtrącał się w to co aktualnie robimy itp.

Wyjdź z domu!

Po pierwsze – spacer. Co jakiś czas dobrze jest odpocząć od zgiełku codzienności, spojrzeć w dal, wziąć głęboki wdech, podziwiać przyrodę i dotlenić się.

Po drugie – miejsce pracy. Gdy pracujemy na komputerze albo papierze lub gdy się uczymy, dobrze zmieniać często swoje otoczenie. Po pierwsze łatwo wtedy o pozbycie się standardowych przeszkadzających rzeczy (i ludzi) po drugie można odnaleźć więcej kreatywności i pobudzić swoje sensory… a co za tym idzie, nasz mózg zacznie kojarzyć bodźce które do nas dochodzą z rzeczami które robimy/zapamiętujemy i przez to łatwiej utrwali je w naszej głowie.

Dlaczego to takie ważne?

Na swoim przykładzie napiszę tyle – chcę zrobić setki różnych czadowych rzeczy ale przez to, że próbuję je zrobić na raz, nie posuwam się za bardzo do przodu. Nie powiem, że nic nie robię bo robię dużo ale brak skupienia powoduje, że to wszystko się rozmywa.

Prawdopodobnie gdybym skupił się na każdej z tych rzeczy, jedna po drugiej i stopniowo wprowadzał je do swojej codziennej rutyny to był bym dużo dalej niż jestem teraz. Cóż… czas pokaże. Od teraz jednak czas robić wspaniałe rzeczy krok po kroku, z wielką determinacją i solidnym skupieniem!

Najlepsze porównanie

Siła koncentracji to nic innego jak zgromadzenie energii w jednym punkcie i przekazanie jej do wybranego, konkretnego innego punktu.

Najłatwiej zrozumieć to na przykładzie wody. Jeżeli weźmiemy 100 litrów wody i wpompujemy ją do armatki wodnej która na końcu skupia ciecz w potężny strumień i wycelujemy go w człowieka…. cóż, nie najlepiej się to dla niego skończy, pewnie zostanie mocno poturbowany, przesunięty, i sponiewierany… jeżeli tę samą ilość wody rozproszymy w drobnym deszczu nad całym krajem to możliwe, że nikt nawet nie zauważy tego opadu.

Jedyne różnice jakie tu zachodzą to to, że woda została zebrana w jednym miejscu i skierowana w jedno miejsce. Nic więcej. To samo dzieje się z naszą koncentracją, jeżeli zbierzemy swoje potencjalne pokłady energii i myśli i przelejemy je w jeden wybrany cel… nic nas nie powstrzyma.

Dzięki!

Dziękuję Tobie czytelniku, za to że tu ze mną jesteś i czytasz moje wypociny. Mam nadzieję, że ten wpis Ci jakoś pomógł. Ten temat będzie się jeszcze często przewijał przez tego bloga w mniej lub bardziej subtelny sposób. Do przeczytania!

Daj znać innym!

shares