Dodatkowe pieniądze – Przegląd Portfela £3

Dodatkowe Pieniądze

Witam wszystkich bardzo serdecznie w trzecim już przeglądzie mojego portfela. Ostatnio sporo się działo u mnie w kwestiach finansowych i z chęcią o tym opowiem. Do tego chcę poruszyć temat tego, jak zdobyć dodatkowe pieniądze. Zaczynamy! Na pierwszy strzał, standardowo – obczaimy ile zaoszczędziłem 😀

Przegląd

Ostatnio, gdy mówiłem o oszczędnościach, stan mojego bieżącego konta (ROR – rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) wynosił £428.33, nie miałem wtedy jednak jeszcze aktywnego konta na którym odkładam na studia/emeryturę. Aktualnie posiadam w UK 3 rachunki z których czynnie korzystam.

Przegląd Portfela 3

Konto ROR – Lloyds – Classic

Tutaj ruch jest największy. To na to konto wpływają cotygodniowe wypłaty i dodatkowe pieniądze uzyskane przez dorabianie. Przez cały tydzień zrobiłem zakupy na łączną kwotę £42,38. Oto paragony:

Paragony
Paragony

Poza zakupami, aby mieć dostęp do internetu, doładowałem telefon za £20 i na koniec tygodnia kupiłem jak zwykle milkshake jako nagrodę, co kosztowało mnie £3.96.

Konto oszczędnościowe na Studia / Emeryturę – Bank of Scotland – Access Cash ISA

Wystartowałem z oszczędzaniem na osobnym koncie. Otworzyłem je w banku, będącym w tej samej grupie co Lloyds ale działającym osobno. W ten sposób przelewy są darmowe i szybkie a jednocześnie nie kusi mnie, aby wypłacać z tego rachunku pieniądze. Wymagałoby to osobnego logowania się i akceptowania telefonicznie przelewu. Co tydzień, zaraz po dostaniu wypłaty, przelewam na ten rachunek £150. W zasadzie to nie ja to robię tylko bank, gdyż ustawiłem zlecenie stałe. Jeszcze bardziej mnie to motywuje do oszczędzania – muszę zadbać o to, żeby zawsze mieć na rachunku wystarczająco dużo pieniędzy, żeby zlecenie się wykonało.

Konto na mini-oszczędności – Lloyds – Easy Saver

Dzięki systemowi „Wyrównywania do 10”, który opisywałem poprzednio, do oszczędzonych pieniędzy dodałem £15,83 co w sumie daje mi £17,69. Dodatkowo zacząłem co tydzień (zlecenie stałe) przelewać £15. Nie jest to jakaś ogromna suma a na pewno przez kilka tygodni pozwoli zaoszczędzić wystarczającą ilośc kasy, aby realizować małe cele (zakup roweru itp.). Od razu przelałem £30, za zeszły i aktualny tydzień.

Dodatkowe pieniądze

Od jakiegoś czasu myślę o tym, jak sobie jeszcze dorobić. Pracuję bardzo dużo i nie ma opcji, abym mógł robić coś więcej po godzinach, w innym miejscu… chyba, że był by to mój dom.

Istnieją różne sposoby biernego zarabiania pieniędzy. Chodzi głównie o to, aby zrobić coś raz i czerpać z tego stały zysk. Fajnie było by mieć mieszkanie, które można by było komuś wynajmować…. no ale na to może kiedyś przyjdzie czas. Póki co, trzeba wykorzystać to co się ma, w tym miejscu i czasie w którym się jest.

Co mam do dyspozycji?

Okej… mam aparat, smartphone, drukarkę, trochę książek, iPoda i kilka przyborów do rysowania. Co z tym można zrobić, będąc w Szkocji w 2017 roku? Całkiem sporo!

Stocki

Pierwszym co przyszło mi do głowy, jest wrzucanie fotek i filmików na Stock. Mam czym robić fotografie i jak je obrabiać. Przetestujemy sobie tę opcję. Mam trochę zdjęć, które porobiłem podczas różnych wyjazdów i spacerów, nic nie szkodzi aby wrzucić je na któryś z serwisów. Przy okazji dowiem się jak to działa. Jeżeli pomysł wypali, chętnie podzielę się rezultatami i wskazówkami w osobnym wpisie. W tym momencie mogę polecić bardzo dobry artykuł na ten temat na blogu JestRudo.

Ja na star spróbuję z Adobe Stock, który łączy się także z serwisem Fotolia i pozwala na wgrywanie zdjęć, grafik i filmów.

Adobe Stock

Zakładanie konta jest bardzo proste ale przy wgrywaniu pierwszej fotografii trzeba potwierdzić swoją tożsamość i przesłać zdjęcie dowodu. Reszta jest banalna a system sam podpowiada kategorię i tagi, którymi powinniśmy opisać załadowywane zdjęcia. Świetna sprawa. Póki co czekam na akceptację moich fotek, już po ich wgraniu.

Ubrania i gadżety

Drugim pomysłem, wymagającym zdecydowanie więcej pracy, jest stworzenie grafik i wykorzystanie różnych serwisów za pośrednictwem których, można sprzedawać ubrania i gadżety z własnymi grafikami z ustaloną marżą. Pomysłów mam sporo, martwię się jednak o czas na tworzenie grafik. Zobaczymy!

Tajny Agent-Sprzedawca

Trzecia opcja, jest „przy okazji”. Jak widać na załączonym wyżej obrazku (tym z przeglądem moich oszczędności), jako jeden z wpływów na konto (oznaczanych na niebiesko) widnieje „Giff Gaff – Wypłata”. Okazało się bowiem, że sieć telefoniczna działająca w UK pod nazwą Giff Gaff, daje pieniądze za werbowanie nowych klientów. Ponieważ zamówiłem sobie wcześniej kilka dodatkowych kart i rozdałem je znajomym, ostatnio dostałem od tej sieci £10. Od tego momentu, zacząłem pytać się ludzi w pracy (szczególnie tych nowych, którzy dopiero co przeprowadzili się do UK) w jakiej sieci mają telefon i zachęcam do przejścia na Giff Gaff, wręczając od razu kartę. Nie wymaga to ode mnie za wiele wysiłku a zawsze daje możliwość zarobienia kilku funtów.

Coś jeszcze?

Istnieje pewnie wiele innych opcji. Jeżeli przyjdzie mi do głowy jakiś pomysł, na pewno się nim podzielę. Na bieżąco będę zdawał relację z akcji „dodatkowe pieniądze” aby umożliwić i Wam dorabianie „na boku”.

A może Wy znacie jakieś fajne sposoby na dorabianie? Podzielcie się nimi w komentarzach albo wiadomościach prywatnych. Dzięki Wielkie za waszą obecność! ^^ Ostatnio nawet jeden z moich postów, ktoś wysłał Kaiowi na Snapie! Cieszę się, że mogę wam jakoś pomóc i zachęcam do dalszego czytania. Jesteście świetni! Donapisania wkrótce!

Daj znać innym!

shares