Poduszka Finansowa – Przegląd Portfela £6

Poduszka Finansowa

Witajcie! Nie ma na świecie osoby, która zrobiła by wszystko zawsze idealnie. Wszyscy popełniamy błędy i (mam nadzieję) uczymy się na nich, wyciągając odpowiednie wnioski. Ostatnio duży błąd przytrafił się również i mi…. a nawet kilka błędów. Wszystkie sprowadziły się do wyciągnięcia prostych wniosków. Po pierwsze – należy czytać regulaminy regulacje prawne – a po drugie – warto zabezpieczać swoją sytuację za pomocą narzędzia jakim jest Poduszka Finansowa.

Prowadzenie rachunku

Odkąd zacząłem prowadzić ten blog, regularnie pokazuję status swojego konta i prowadzę tygodniowe podsumowania wydatków i przepływów pieniężnych. Po 6 tygodniach okazuje się jednak, że konsekwencje nie prowadzenia takich zapisków wcześniej (przed blogiem), dają mi się teraz we znaki.

Na początku kwietnia zamówiłem sobie słuchawki Air Pods ze sklepu Apple. Razem z wykupieniem lekcji Master Class, miały to być ostatnie, duże zakupy przed rozpoczęciem solidnego oszczędzania i dbania o swoje finanse. Przeoczyłem jednak jeden drobny szczegół – nie zauważyłem, że mimo akceptacji metody płatności (kata debetowa), kwota nie została wtedy jeszcze pobrana z mojego konta.

Efektem jest to, że ostatnio, w piątek – dzień wypłaty – wszedłem na swoje konto i okazało się, że mam na nim zaledwie nieco ponad £10. Apple dopiero teraz ściągnęło opłatę za dokonany w kwietniu zakup. Dodatkowo dowiedziałem się, że w przeciągu jednego roku rozliczeniowego można ZASILAĆ środkami tylko jedno konto bankowe typu ISA (individual saving account) – za to można posiadać ich nieskończenie wiele (nie wpłacając na nie środków).

Mając rachunki w 2 różnych bankach, założyłem sobie 2 osobne konta typu ISA. Pierwsze to konto na którym zbieram na Emeryturę i Studia a drugie to Mini-Oszczędności. To drugie prowadziłem (jak się okazało) nielegalnie. Na szczęście zdążyłem je zamknąć, jeszcze przed dostaniem odsetek więc nie powinny mi grozić z tego tytułu żadne konsekwencje.

Wina leży jak najbardziej po mojej stronie. Zdecydowanie powinienem skrupulatniej kontrolować wydatki jak i zabezpieczyć się w razie nagłych wypadków oraz zapoznawać się z obowiązującymi zasadami.

Wielokrotnie wspominany przeze mnie na tym blogu Michał Szafrański, w swojej książce i blogu, radzi aby budować Poduszkę Finansową, która będzie chronić nas przed nagłymi skrajnymi sytuacjami. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu narzędziu

Najpierw jednak…

Przegląd Portfela

W poprzednim tygodniu status mojego bieżącego rachunku wynosił £170. Od tego czasu sporo się zmieniło. Po pierwsze z konta mini-oszczędności, przelałem pieniądze na zakup roweru. Po drugie nastąpiła wspomniana wyżej sytuacja. Zlecenia stałe zasiliły konto z oszczędnościami na Studia i Emeryturę o kolejne £150 co daje nam £750 oszczędności. Oto wgląd w przepływ pieniędzy:

Przegląd Portfela £6
Przegląd Portfela £6

Za rower zapłaciłem mniej, niż się spodziewałem. Cotygodniowe zakupy wyniosły mnie £26.40. Dodatkowo doładowałem telefon za £20 i zapłaciłem za słuchawki £159.

Kontrola

Chcę zrobić kolejny krok w kontrolowaniu swoich wydatków. Niedługo każda wypłata będzie z góry podzielona na osobne konta/wypłatę gotówki:

  • Stałe wydatki (zakupy, doładowania, rachunki itp.) [ROR]
  • Przelew na Studia [Konto ISA]
  • Przelew na Emeryturę [Konto ISA]
  • Poduszka Finansowa [Konto Oszczędnościowe]
  • Czynsz [Wypłata]
  • Wydatki Nieregularne i Większe Zakupy [Konto Oszczędnościowe]

Chodzi o to, żeby wiedzieć zawsze na czym się stoi i nigdy nie dopuścić ponownie do sytuacji, w której nagle nie mam pieniędzy na zakupy i opłacenie czynszu (bo tak się złożyło, że to w ten weekend powinienem zapłacić).

W zeszłym tygodniu wypłaciłem £80 i kolejne £10 zostało mi po zakupie roweru. Ale to nadal o £110 za mało. Jeżeli nie dogadam się z właścicielem to będę musiał nadszarpnąć oszczędności na studia, których nie powinienem w ogóle ruszać.

Nauczka jest prosta – kontroluj dokładnie wydatki i miej zawsze zbudowaną poduszkę finansową z funduszem awaryjnym. Jeden mały zgrzyt sprawił, że przez tydzień jestem pozbawiony środków do życia 😉 Nie stało by się tak, gdybym miał poduszkę finansową.

Paragony

Standardowo wrzucam paragony.

Paragony - Tydzień 6
Paragony – Tydzień 6

Pierwszy Paragon to rachunek ze sklepu sportowego w którym kupiłem rower. Płaciłem wtedy gotówką a nie tak jak zwykle kartą.

Przejdźmy jednak do głównego tematu jakim jest Poduszka Finansowa.

Poduszka Finansowa

Michał Szafrański określa ją, jako pierwsze narzędzie, którym powinniśmy się zająć zaraz po pozbyciu się długów. Ja długów nie mam, więc nadszedł najwyższy czas aby zbudować sobie takie zabezpieczenie.

Poduszka Finansowa to nic innego, jak odłożone pieniądze na wypadek problemów. Ma nam ona zapewnić miły i bezpieczny upadek na miękki materiał, zamiast przygrzmocenia w twardą glebę w razie trudnej sytuacji.

Michał dzieli poduszkę na 3 osobne fundusze zależne od sytuacji. Polecam zapoznanie się z tym dokładniej czytając artykuł na jego blogu. W moim przypadku plan jest prosty. Potrzebuję oszczędzać na studia, chciał bym je skończyć jak najszybciej bo czas ma tutaj ogromne znaczenie. Dlatego właśnie budowanie poduszki będzie przebiegało nieco w tle.

Poduszka Finansowa powinna zawierać fundusz awaryjny i fundusz bezpieczeństwa. Pierwszy z wymienionych to pieniądze, które łatwo można wypłacić w razie nagłej potrzeby. Drugi powinien stanowić ekwiwalent kilku miesięcznych wypłat, tak aby w razie np utraty pracy albo zmiany miejsca pracy, nie czuć dyskomfortu i móc normalnie funkcjonować do czasu uzyskania nowego źródła dochodów.

Moja Poduszka Finansowa

Dla każdego człowieka ilość potrzebnych uzbieranych pieniędzy będzie wynosiła inną kwotę. Ja osobiście zamierzam prowadzić póki co jedno konto nazwane po prostu Poduszka Bezpieczeństwa i tam odkładać małe sumy aż nie uzbieram £10 000. Dlaczego tak dużo? Planuję pracować przy tworzeniu mediów a tam rynek jest bardzo zmienny i potrafi mocno nadszarpnąć budżet, warto mieć coś co ochroni nas przed ewentualnym sztormem czy też brakiem zleceń.

Poduszka Finansowa daje niezwykły komfort podczas mniej stabilnych sytuacji życiowych. Sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie a to pozwala łatwiej funkcjonować w świecie finansów.

Osobnym od Poduszki kontem będą Mini-Oszczędności z których finansować będę, tak jak wcześniej, istotne zakupy sprzętu i rzeczy służących rozwojowi osobistemu.

Niedługo przejdę się do banku i zobaczę jakie są opcje oszczędzania w Szkocji (w końcu nie bez powodu mówi się chciwy jak Szkot). Wszystko znajdziecie na blogu.

To już wszystko w tym tygodniu w kwestii moich finansów. Zachęcam was do regularnego oszczędzania i używania wspaniałego narzędzia jakim jest Poduszka Finansowa. Jesteście wspaniali! Do przeczytania!

Daj znać innym!

shares