Podcast – Darmowa Wiedza i Rozrywka dla Ciebie

Podcast

Witajcie! Czas wrócić do bardziej regularnego pisania więc zacznę od miłego tematu jakim jest… PODCAST! Ostatnio o podcastach coraz głośniej (ku mojej uciesze) ale nadal dla niektórych jest to temat dość tajemniczy. Nie przedłużając, zaczynamy!

Co to w ogóle jest ten cały Podcast?

Moim skromnym zdaniem Podcast to po prostu radio 21. wieku. W praktyce są to nagrania audio, które można ściągnąć na dowolne urządzenie (komputer, telefon, mp3-player czy iPod) i odtwarzać w wybranym przez siebie momencie. Podcasty dzielą się na odcinki i wydawane są zwykle w mniej lub bardziej regularnych odstępach czasowych zarówno przez profesjonalistów jak i „szaraczków”, których nagrywanie po prostu kręci.

Dla kogo jest Podcast?

Dla każdego! Serio! Tematy jakie poruszane są w takich audycjach poruszają na prawdę przeróżną tematykę. Istnieją Podcasty rozrywkowe, sportowe, informacyjne, naukowe, biznesowe. Możliwości są niemal nieograniczone. Do tego, wszystko za FREE! Świetna sprawa. Forma podcastu nie jest dokładnie sprecyzowana i zależy od twórcy. Dzięki temu niektóre są po prostu monologiem specjalisty, który mruczy coś miło do naszych uszu, inne to dynamiczne wywiady lub dywagacje kilku prowadzących. Są też takie, których słucha się jak opowiadań czy nawet seriali w wersji audio. Każdy znajdzie coś dla siebie… no może poza osobami głuchymi… (sucharmistrz)

O czym są podcasty? Kim są twórcy?

Jak już wspomniałem wyżej… o wszystkim. Będąc bardziej szczegółowym, istnieje wielka baza dostępnych podcastów (choć należy ona do Apple – iTunes to inne bazy (aplikacje) też z niej korzystają). Zawiera ona listę prawie wszystkich wydawanych aktualnie audycji z podziałem na kategorie, języki itp. Wielkie stacje telewizyjne i radiowe takie jak BBC, RMF FM itp. udostępniają mnóstwo podcastów (część z nich to wyrywki z codziennych programów, które emitują) ale twórcami bywają też specjaliści w swoich branżach lub hobbyści. Dlatego właśnie podcasty są takie cudowne. Można słuchać luźnej rozmowy o sprawach związanych z popkulturą (moi faworyci w tych kategoriach to Mysz Masz i Zombie vs Zwierz) ale i np. uczyć się o finansach czy prowadzeniu firmy (tutaj polecam podcast Michała Szafrańskiego – Więcej niż oszczędzanie pieniędzy oraz przecudowne audycje Marka Jankowskiego – Mała Wielka Firma). Ale możliwości jest na prawdę cały ogrom. Polecam przesłuchiwanie losowych odcinków i decydowanie czy chce się danej audycji dać szansę.

Jak (zacząć) słuchać?

Jest wiele sposobów na słuchanie podcastów. Moim zdaniem, najbardziej prawidłowym jest subskrybowanie podcastu w odpowiedniej aplikacji ale często można audycję ściągnąć w formacie mp3 albo odsłuchać bezpośrednio ze strony internetowej. Przyjrzyjmy się tym możliwością z bliska:

 • Subskrypcja przez aplikację

To ten prawidłowy sposób słuchania podcastów. Na przykładzie aplikacji Podcasty w urządzeniach firmy Apple – wyszukujemy wybrany przez siebie podcast w katalogu, klikamy „subskrybuj” i od tego momentu, każdy nowy odcinek audycji, gdy tylko zostanie opublikowany przez twórców, ściągnie się na nasze urządzenie. Nie musimy nigdzie wchodzić i sprawdzać, czy przypadkiem nie przegapiliśmy czegoś, wszystko jest zautomatyzowane. Innymi aplikacjami służącymi do odtwarzania podcastów (w tym na urządzeniach z androidem) są np. Podcast Addict czy Stitcher. Wielkim plusem tego rozwiązania jest to, że nigdy nie przegapimy któregoś z odcinków i nie musimy myśleć o tym, czy nie wyszedł akurat nowy co, jeżeli słucha się większej ilości podcastów, jest na prawdę niezastąpione.

 • Odsłuchiwanie przez stronę autora / odtwarzacz w serwisie

Niektórzy twórcy, umieszczają na swoich stronach odtwarzacze, które pozwalają wysłuchać audycji bezpośrednio na ich stronie. Zazwyczaj są to embedowane czyli „zagnieżdżone” odtwarzacze z serwisów na których przechowywane są pliki z danym odcinkiem podcastu. W tej formie można np wysłuchać podcastu Mała Wielka Firma.

 • Pobranie pliku mp3

Mimo, że to droga na około, niektórzy ludzie nadal wolą staromodną metodą, ściągnąć po prostu plik dźwiękowy w formacie mp3 i wgrać go sobie na odtwarzacz. Dlatego właśnie, niektórzy twórcy dają taką możliwość swoim słuchaczom. Osobiście jednak uważam, że aby zaoszczędzić sobie czasu i wysiłku, lepiej jest po prostu subskrybować podcast za pomocą dedykowanej aplikacji.

Moje ulubione Podcasty

Sam, przesłuchuję tygodniowo około 20 godzin podcastów. Staram się wykorzystać cały możliwy potencjał czasowy. Robię to, gdy gotuję, myję się, sprzątam, jadę na rowerze do pracy a czasem, gdy nie ma już głównych szefów to zakładam w pracy słuchawki i odpalam jakiś ciekawy odcinek, aby umilić sobie piekarnianą monotonię.

Polskie

 • Zombie vs Zwierz – w którym blogerzy Kasia Czajka i Paweł Opydo omawiają w luźny sposób różne zagadnienia z dziedziny popkultury. Bardzo fajna, rozrywkowa audycja niosąca za sobą również bardzo dużo przemyśleń na temat świata w którym żyjemy.
 • Mysz Masz – podcast z trójką prowadzących z bloga Mysza Movie oraz licznymi gośćmi w którym omawiane są nowinki z dziedziny mediów rozrywkowych. Luźne recenzje filmów, książek, seriali i gier komputerowych, przeplatane wybuchami niekontrolowanego śmiechu tytułowej Myszy 😉
 • Mała Wielka Firma – Tutaj już troszeczkę wiedzy specjalistycznej. Podcast jest prowadzony przez autora książki o takim samym jak audycja tytule – Marka Jankowskiego. Z początku zawsze towarzyszył mu Paweł Tkaczyk ale od jakiegoś czasu jest on raczej gościem w tej bogatej w porady serii, dającej niesamowicie praktyczne wskazówki dotyczące prowadzenia własnego biznesu. Każdy odcinek porusza ciekawe zagadnienie i jest w interesującym omówieniem problematyki i rozwiązań, często z pomocą specjalistów. Polecam bardzo serdecznie wszystkim, którzy prowadzą lub chcą założyć własną działalność.
 • Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – Podcast Michała Szafrańskiego z bloga Jak Oszczędzać Pieniądze. Świetna audycja z wieloma poradami i wywiadami, nie zawsze dotyczącymi bezpośrednio finansów, często inspirującymi i motywującymi do robienia w życiu wartościowych rzeczy.
 • On Air – Podcast Włodka Markowicza – Genialne, długie wywiady z niesamowitymi ludźmi. Poruszane są tutaj trudne zagadnienia sięgające tajemnic natury ludzkiej, psychologii, polityki, wyznawanych przez ludzi wartości. Świetna sprawa, dająca do myślenia. Włod robi robotę!
 • Ścieżka Dźwiękowa – Przezabawna audycja dwóch filmoznawców. Połączenie luźnej pogadanki z rzetelną oceną filmów z różnych epok. Polecam gorąco wszystkim ludziom troszeczkę bardziej zaangażowanym w kino niż tylko weekend z TVN/Polsat-em
 • RMF – Felieton Tomasza Olbratowskiego – Króciutkie – 2 do 3 min. wyrywki z audycji radiowych w których Tomasz Olbratowski podsumowuje w humorystyczny sposób najważniejsze wiadomości z kraju.
 • Czytu, Czytu – Podcast o książkach prowadzony przez 3 dziewczyny zadomowione w świecie popkultury. Polecam serdecznie, bardzo przyjemnie się słucha.

Wybrane Odcinki

To były podcasty, które mam zasubskrybowane. Jest jednak kilka tytułów z których wybieram tylko interesujące mnie odcinki:

 • Comics Weekly – Główna tematyka tego podcastu to komiksy (w szczególności superbohaterskie) i związany z nimi światek. Czasem jednak zdarza się odcinek z serii „(nienazwany) podcast filmowy” i to jest właśnie ta część, która mnie interesuje najbardziej
 • Dev-Talk – Jest to podcast bardzo specjalistyczny, przeznaczony dla programistów. Jako, że nie wszystkie współczesne technologie mnie interesują, wybieram tylko te odcinki, które zahaczają o moją działkę języków programowania / kodowania.
 • Zawsze i Wszędzie możesz wszystko – jest to podcast Michała Wawrzyniaka, za którym szczerze nie przepadam. Muszę jednak przyznać, że goście z którymi Michał rozmawia, często są niezwykli i wspaniale potrafią zainspirować do działania. Mój główny problem z tą audycją to po prostu prowadzący i jego pretensjonalny ton a czasem nawet narzucanie rozmówcy odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. Niemniej, jeżeli widzę w tytule nazwisko, które mnie interesuje, słucham z przyjemnością ignorując Koucza Majka.

Zagraniczne

 • Gary Vee Audio Experience – Jeden z moich ulubionych podcastów EVER. Gary Vaynarchuk to jeden z najbardziej rozchwytywanych, amerykańskich przedsiębiorców ostatnich lat. Jego porady biznesowe, życiowe i bardzo szczere… ale i DZIAŁAJĄCE podejście do… wszystkiego, daje natychmiastowe efekty. Słowem, codziennie nowy odcinek a w nim gotowe do wprowadzenia rady, jak zbudować dobry biznes, jakie cechy trzeba u siebie wykształcić aby być dobrym przedsiębiorcą i za jakimi trendami podążać a jakie olać. GORĄCO POLECAM!
 • The Nerdist – Wywiady z największymi ludźmi współczesnych mediów. Twórcami filmów, książek, komiksów i wszystkiego innego. Prowadzący to niesamowity, amerykański komik/stand-uper – Chris Hardwick, który dodaje temu wszystkiemu kapitalnej atmosfery. Nie raz wybuchałem śmiechem, słuchając tego podcastu. Gwiazdami z którymi rozmawia Chris byli np. Stan Lee (twórca kultowych postaci z komiksów Marvela), Neil Gaiman (twórca opowiadań na podstawie których powstały liczne filmy i seriale, między innymi Amerykańscy Bogowie) czy… MAPETY! we własnej osobie!
 • Movies That Made Me – są to wycinki z audycji Ali’ego Plumba w radiu BBC One. Prowadzi on wywiady z wielkimi gwiazdami kina na temat filmów w których grali.

Dodam jeszcze, że jakiś czas temu z inicjatywy Pawła Opydo, powstała mała podcastowa sieć w Polsce. Nosi ona nazwę Podsłuchane i łączy w całość Zombie vs Zwierz, Mysz Masz, Comics Weekly oraz nieregularną serię „Sesje na podsłuchu”. W ramach Podsłuchane powstały też nowe tytuły takie jak

 • Update – podcast Pawła Opydo, gdzie w bardzo krótkich odcinkach (max 10 min) opowiada o wybranych przez siebie aplikacjach na urządzenia mobilne. Świetne i treściwe porady o tym jak technologia może nam uprościć codzienne czynności.
 • Czytu, Czytu – wspomniany wyżej
 • Gorące Krzesła – Podcast, który słucham dość wyrywkowo ale na pewno jest wiele osób, którym się spodoba. Prowadzący rozmawiają w nim o grach komputerowych i swoich doświadczeniach oraz przemyśleniach w tej dziedzinie.

Mój Podcast!

Od jakiegoś czasu pracuję nad bardzo dużym projektem, który prawdopodobnie pochłonie mnie na długie lata. W ramach tego przedsięwzięcia chciał bym zacząć nagrywać podcasty. Zdradzę wam, że planuję aż 3 różne programy. Dwa główne będą dotyczyły współczesnego opowiadania przeróżnych historii (w rozmaitych formach), jeden skupi się na praktyce a drugi na teorii. Póki co jednak, chcę nauczyć się sumienności i przygotować do tych poważnych treści przez praktykę na czymś lżejszym więc pierwszy projekt będzie luźniejszy.

Humorek

Aby sprawdzić siebie jako prowadzącego, zadbać o Wasze lepsze samopoczucie, zdobyć trochę doświadczenia a jednocześnie wnieść coś do życia swoich odbiorców, planuję nagranie serii 50 odcinków w której po prostu czytam dowcipy. Dlatego też, chciałbym poprosić Was o pomoc. Jeżeli znacie jakiś dobry kawał (nie super-suchy, zaskakujący puentą) to byłbym wdzięczny, jeżeli przysłali byście mi go w prywatnej wiadomości na FB (może być na FanPage’u Shin-Geek) lub na mail zielony.mowi@gmail.com.

Na koniec…

Dzięki wielkie za czytanie mojego Bloga! Bardzo mnie to motywuje 😀 Po poprzednim wpisie dostałem na prawdę mocny feedback co pozwoliło rozbić mi troszeczkę zbroję z kompleksów i wziąć się za siebie. Cieszę się, że mogę Wam pomóc a jednocześnie dostaję pomoc od Was. To, jak świat potrafi magicznie współgrać, zawsze mnie zachwycało.

W temacie tego wpisu, mam prośbę abyście spróbowali posłuchać kilku wybranych przez siebie podcastów. Z doświadczenia wiem, że nawet sceptycznie nastawieni do tego medium ludzie, przekonali się do tej formy tak mocno, że teraz nie wyobrażają sobie bez niej życia. Podcast to świetna sprawa, głównie dlatego, że daje dużo wartościowej wiedzy i to zupełnie za darmo. Jest idealny do odpalenia gdy wykonujemy automatyczne czynności (prasowanie, gotowanie, jazda autem), które nie wymagają od nas skupienia się na dźwiękach otoczenia. Uwierzcie mi, codziennie jest mnóóóóóóstwo takich sytuacji.

Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie i jeszcze raz dziękuję, że jesteście! <3 Luv!

Daj znać innym!

shares