5 a’Day+ : 5 Listopada – Bonfire Night, Guy Fawks i porada na życie

Portfolio

5 Listopada – Bonfire Night i Portfolio

Budowanie Przyszłości

Jak powiedziałem w wymienionym wyżej filmiku, warto zacząć budować swoje portfolio jak najszybciej. Bez względu na to czy jest się w szkole, na studiach czy czynnie pracuje od wielu lat. Sprawa jest dość prosta…. masz co pokazać – jesteś atrakcyjniejszym pracownikiem a co za tym idzie, masz szanse na lepszą i ciekawsza pracę.

Co pokazać?

Wszystko co niesie za sobą wartość!

Serio! Każdy pracodawca chce wiedzieć na czym stoi zanim zatrudni pracownika. Najlepiej pokazać swoje umiejętności w praktyce. Jeżeli robi się coś usługowego – nagrać film albo zrobić zdjęcia. Jeżeli produkujesz coś (lub tworzysz) to po wystarczy pochwalić się efektem. Ważne aby mieć co pokazać.

Aktywność

Drugą, równie ważną rzeczą jest wykazanie się aktywnością. Udzielanie się na forach specjalistycznych i pomaganie innym to nie tylko działalność społeczna ale i fajny, jawny dowód na posiadaną przez Ciebie wiedzę. Warto więc odwiedzić różne fora i grupy i pomagać innym oraz dyskutować nad różnymi rozwiązaniami.

Organizacje i Kluby

Na świecie czynnie działają przeróżne organizacje, kluby itp. Warto być ich członkiem bo w grupie człowiek rozwija się zupełnie inaczej niż w pojedynkę. Nawet jeżeli wolisz pracować indywidualnie to zdobyte w ten sposób doświadczenie pozytywnie przyczyni się do polepszenia Twojego wizerunku. Poza tym, praca w grupie jest często wymaganą umiejętnością a nie da się jej nauczyć inaczej, niż przez praktykę.

Istnieją różne organizacje do których dołączyć może prawie każdy. Ja polecam tak jak w filmiku wyżej IAESTE (Międzynarodowe wymiany dla studentów studiów technicznych połączone z PŁATNYMI praktykami) oraz Toastmasters (organizacja mówców, pozwalająca nabrać więcej wiary w siebie oraz nauczyć się przemawiać publicznie, improwizować i wysławiać, grupy często dostosowane są do konkretnej branży w której się siedzi ale z łatwością można znaleźć również spotkania ogólne, dla każdego).

Jeżeli studiujesz to warto zainteresować się również różnego rodzaju kołami naukowymi. Dają one możliwości praktycznego rozwoju.

Kursy

Istnieje baaaardzo dużo kursów, zarówno internetowych jak i fizycznych. Warto pobuszować w internecie i znaleźć coś dla siebie. Tematyka jest praktycznie… KAŻDA! Od gotowania przez rysowanie, medytacje, budownictwo, sport aż po programowanie, lepienie figurek z zapałek (choć nie wiem, czy ten konkretny kurs może przydać się przy szukaniu pracy) i wiele innych. Każda zdobyta wiedza oraz równoległe tworzenie portfolio przybliża Cię do lepszej i ciekawszej pracy a co za tym idzie, wspanialszego życia.

Słowem…

Warto zastanowić się nad swoją przyszłoscią i skupić się na rozwoju aby wieść szęśliwe życie. Im szybciej, tym lepiej.

Daj znać innym!

shares